ضرب و جرحکیفری

دیه بینی طبق قانون مجازات اسلامی

دیه بینی
ماده ۵۹۲

قطع کردن و یا از بین بردن تمام بینی یا نرمهای که پایین استخوان بینی است دیه کامل دارد. از بین بردن تمام نرمه با تمام یا مقداری از استخوان بینی درصورتی که در یک دفعه باشد، موجب دیه کامل است لکن اگر نرمه بینی در یک دفعه و تمام یا مقداری از استخوان بینی در دفعه دیگر از بین برود، برای نرمه دیه کامل و برای استخوان، ارش تعیین می شود.

ماده ۵۹۳

شکستن استخوان بینی درصورتی که موجب فساد بینی و از بین رفتن آن شود، دیه کامل دارد و چنانچه بدون عیب و نقص اصلاح شود موجب یکدهم دیه کامل و اگر با عیب و نقص بهبود پیدا کند، موجب ارش است. در کج شدن بینی یا شکستن استخوان بینی که منجر به فساد آن نشود، ارش ثابت می شود.

دیه بینی طبق قانون مجازات اسلامی

ماده ۵۹۴

از بین بردن هریک از پره های بینی یا پرده میان دو سوراخ، موجب یک سوم دیه کامل است.

ماده ۵۹۵

فلج کردن بینی، موجب دوسوم دیه کامل و از بین بردن بینی فلج، موجب یک سوم دیه کامل است.

ماده ۵۹۶

سوراخ کردن هر دو طرف بینی و پرده فاصل میان آن، خواه با پارگی همراه باشد خواه نباشد، درصورتی که باعث از بین رفتن بینی یا نوک آن نشود، موجب یکسوم دیه کامل است و اگر بهبود یابد، موجب یک پنجم دیه کامل است.

ماده ۵۹۷

دیه سوراخ کردن یک طرف بینی درصورتی که بهبود نیابد یک نهم دیه کامل و درصورتی که بهبود یابد، یک بیستم دیه کامل است و دیه سوراخ کردن یکطرف بینی با پرده وسط آن درصورتی که بهبود نیابد دونهم دیه کامل و درصورتی که بهبود یابد، یک پانزدهم دیه کامل است.

ماده ۵۹۸

دیه پاره کردن بینی درصورتی که سبب از بین رفتن بینی یا نوک آن نشود، یک سوم دیه کامل و اگر بهبود یابد یک دهم دیه کامل است.

دیه بینی طبق قانون مجازات اسلامی

ماده ۵۹۹

دیه از بین بردن نوک بینی که محل چکیدن خون است، نصف دیه کامل می باشد.

دیه از بین بردن بینی به یک دفعه

در صورتی که آسیبی به بینی وارد شود که به یک باره باشد منجر به دیه است . منظور از آسیب یک باره این است که تمام نرمه بینی و تمام یا مقداری از استخوان بینی با یک ضربه از بین رفته باشد . در این صورت دیه از بین بردن بینی به یک دفعه نیز دیه انسان کامل یعنی 270 میلیون تومان خواهد بود .

دیه از بین بردن بینی در دفعات مکرر

دیه از بین بردن بینی در دفعات مکرر به دو دسته تقسیم می شود . در صورتی که آسیب وارد شده به بینی در دو دفعه باشد به این صورت که نرمه بینی در یک دفعه و تمام یا مقداری از استخوان بینی در دفعه دیگری از بین برود ، دیه متفاوت خواهد بود . در این حالت برای نرمه دیه انسان کامل یعنی 270 میلیون تومان و برای استخوان دیه ارش تعیین می شود . یعنی دیه استخوان را قاضی با توجه به نظر کارشناس تعیین می کند .

نکته مهم : توجه کنید که نرخ های دیه گفته شده برای ماه های عادی سال هستند و در ماه های حرام ( ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ) میزان دیه بیشتر خواهد شد که در مقاله تلغیظ دیه به آن پرداخته شده است .

لینک کوتاه مطلب : https://www.vakilraygan.ir/?p=967

حجت نهاوندی

دانشجوی کارشناسی حقوق قضایی و علاقه مند به تولید محتوا در وب سایت و فعال فضای مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا