ضرب و جرحقتلکیفری

نرخ دیه سال ۱۴۰۲

نرخ دیه سال ۱۴۰۲

دیه چیست

یکی از مهم ترین انواع مجازات هایی که برای برخی از جرایم ، در قانون مجازات اسلامی ، در نظر گرفته شده ، دیه می باشد . دیه در ماده 448 قانون مجازات اسلامی ، تعریف شده که بر اساس ماده مذکور : ” دیه مقدر ، مال معینی است که در شرع مقدس ، به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس ، عضو ، یا منفعت ، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد ، مقرر شده است ” .

«دیه» در ماده ۱۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ این طور تعریف شده است: «دیه اعم از مقدر و غیرمقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیرعمدی بر نفس، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد به موجب قانون مقرر می شود.»

نرخ دیه سال ۱۴۰۲

به موجب ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه به تمامی واحد‌های قضایی و دادسرا‌های سراسر کشور با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و در راستای اجرای ماده 549 قانون مجازات اسلامی، مصوب سال 1392، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیر حرام برای سال 1402 مبلغ 9 میلیارد ریال معادل 900 میلیون تومان تعیین شد.

همچنین ، طبق قواعد کلی ، دیه در ماه های حرام ، به میزان مشخصی ، تغلیظ شده و افزایش می یابد که مبلغ تغلیظ دیه در ماه های حرام (محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه) ، معادل یک سوم دیه کامل انسان می باشد . از آن جهت که یک سوم دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ ( که 900 میلیون تومان تعیین شده است ) ، معادل 300 میلیون تومان می شود ، در ماه های حرام ، مبلغ 300 میلیون تومان ( 300/000/000 ) به نرخ دیه کامل انسان در ماه های عادی ، افزوده خواهد شد که معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان می شود .

حجت نهاوندی

دانشجوی کارشناسی حقوق قضایی و علاقه مند به تولید محتوا در وب سایت و فعال فضای مجازی

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. درود. در بیست فروردین ۴۰۰وسیله نقلیه ای فرزندم را از هردو پا مصدوم کرد که طول درمان آن تا دی ماه ۴۰۱ طول کشید ولی در اون هنگام بدلیل اضطراب وتالمات روحی دادخواست محکم کیفری نکردیم وفقط اکتفا به گزارش پزشک قانونی پاسگاه نمودیم چه نوع دادخواستهایی می بایست ارائه دهیم

    1. سلام و دورود می توانید بنا بر همان گزارشات از طریق شکایت با موضوع دیه و مراجعه به دادگاه اقدام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا