قانون تعزیراتکیفری

امتناع از انجام وظایف قانونی

امتناع از انجام وظایف قانونی
ماده ۵۹۷

هر یک از مقامات قضائی که شکایت و تظلمی مطابق شرایط قانونی نزد آنها برده شود و با وجود این که رسیدگی به آنها از وظایف‌ آنان بوده به هر عذر و بهانه اگر چه به عذر سکوت یا اجمال یا تناقض قانون از قبول شکایت یا رسیدگی به آن امتناع کند یا صدور حکم را بر خلاف قانون ‌به تاخیر اندازد یا بر خلاف صریح قانون رفتار کند دفعه اول از شش ماه تا یکسال و در صورت تکرار به انفصال دائم از شغل قضائی محکوم می‌شود و‌ در هر صورت به تادیه خسارات وارده نیز محکوم خواهد شد.

عدم انجام وظایف جرم است؟

بر اساس متن قانون مجازات اسلامی اگز مسئول و مقامی از مقامات قضائی وظایف خود را انجام ندهد و از انجام آن به دلایل مختلف سرباز زند قانون با وی برخورد جدی خواهد کرد.

بر اساس متن قانون مجازات اسلامی اگز مسئول و مقامی از مقامات قضائی در صورت امتناع از انجام وظایف قانونی و از انجام آن به دلایل مختلف سرباز زند قانون با وی برخورد جدی خواهد کرد.
اگر فردی شکایتی در در مراجع قضائی مطرح کند اما مقام قضائی از انجام وظیفه خود به دلایلی مثل تناقض قانون یا سکوت قانون امتناع از انجام وظایف قانونی کند مراجعه کننده می تواند از وی شکایت کند تا قانون وی را در مرحله اول به شش ماه تا یکسال از شغل قضائی محروم کند.

حجت نهاوندی

دانشجوی کارشناسی حقوق قضایی و علاقه مند به تولید محتوا در وب سایت و فعال فضای مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا