آیین دادرسیآیین دادرسی کیفری

دادسرا و حدود صلاحیت آن

دادسرا و حدود صلاحیت آن
ماده ۲۲

به منظور کشف جرم ، تعقیب متهم، انجام تحقیقات، حفظ حقوق عمومی و اقامه دعوای لازم در این مورد، اجرای احکام کیفری، انجام امور حسبی و سایر وظایف قانونی، در حوزه قضائی هر شهرستان و در معیت دادگاههای آن حوزه، دادسرای عمومی و انقلاب و همچنین در معیت دادگاههای نظامی استان، دادسرای نظامی تشکیل می شود.

ماده ۲۳

دادسرا به ریاست دادستان تشکیل می شود و به تعداد لازم معاون، دادیار، بازپرس و کارمند اداری دارد.

ماده ۲۴

درحوزه قضائی بخش، وظایف دادستان بر عهده رئیس حوزه قضائی و در غیاب وی بر عهده دادرس علی البدل دادگاه است.

ماده ۲۵

به تشخیص رئیس قوه قضائیه، دادسراهای تخصصی از قبیل دادسرای جرائم کارکنان دولت، جرائم امنیتی، جرائم مربوط به امور پزشکی و دارویی، رایانه ای، اقتصادی و حقوق شهروندی زیر نظر دادسرای شهرستان تشکیل می شود.

ماده ۲۶

انجام وظایف دادسرا در مورد جرائمی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاهی غیر از دادگاه محل وقوع جرم است، به عهده دادسرایی است که در معیت دادگاه صالح انجام وظیفه می کند مگر آنکه قانون به نحو دیگری مقرر نماید.

ماده ۲۷

دادستان شهرستان مرکز استان بر اقدامات دادستان ها، مقامات قضائی دادسرای شهرستان های آن استان و افرادی که وظایف دادستان را در دادگاه بخش برعهده دارند، از حیث این وظایف و نیز حسن اجرای آراء کیفری، نظارت می کند و تعلیمات لازم را ارائه می نماید.

دادسرا و حدود صلاحیت آن

دادسرا محلی‌است در دادگستری و حوزه قضائی هر شهرستان که در معیت دادگاه‌های عمومی جزائی انجام وظیفه می‌کند و عهده‌دار کشف جرم، تعقیب متهم به جرم، اقامه دعوی و اعلام جرم از جنبه حق‌اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی، اجرای حکم و نیز رسیدگی به امور حسبی بر اساس مقررات قانونی است که به ریاست دادستان اداره و به تعداد لازم دارای معاون، دادیار، بازپرس و تشکیلات اداری می‌باشد و در جرائمی که جنبه خصوصی دارد دادسرا با شکایت شاکی خصوصی شروع به تعقیب و تحقق می‌نماید.

ماده:بمنظور کشف جرم، تعقیب متهم ، انجام تحقیقات، حفظ حقوق عمومی و اقامه دعوای لازم در این مورد ، اجرای احکام کیفری، انجام امور حسبی و سایر وظایف قانونی، در حوزه قضایی هر شهرستان و در معیت دادگاه های نظامی استان ، دادسرای نظامی تشکیل میشود.

دادسرا به ریاست دادستان تشکیل و به تعداد لازم معاون.دادیار.بازپرس و کارمند اداری دارد.

در حوزه قضایی بخش.وظایف دادستان بر عهده رییس حوزه قضایی و در غیاب وی برعهده دادرس علی البدل دادگاه است.

به تشخیص رییس قوه قضاییه دادسراهای تخصصی از قبیل دادسرای جرایم کارکنان دولت.جرایم امنیتی.جرایم مربوط به امور پزشکی و دارویی .رایانه ای.اقتصادی و حقوق شهروندی زیر نظر دادسرای شهرستان تشکیل میشود.

انجام وظایف دادسرا در مورد جرایمی که رسیزگی به انها در صلاحیت دادگاهی غیر از دادگاه محل وقوع جرم است به عهده دادسرایی است که در معیت دادگاه صالح انجام وظیفه میکند مگر انکه قانون به نحو دیگری مقرر نماید.

دادستان شهرستان مرکز استان بر اقدامات دادستان ها .مقامات قضایی دادسرای شهرستان های ان استان و افرادی که وظایف دادستان را در دادگاه بخش برعهده دارند .از حیث این وظایف و نیز حسن اجرای ارا ی کیفری .نظارت میکند و تعلیمات لازم را ارایه مینماید.

لینک کوتاه مطلب : https://www.vakilraygan.ir/?p=1270

حجت نهاوندی

دانشجوی کارشناسی حقوق قضایی و علاقه مند به تولید محتوا در وب سایت و فعال فضای مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا