جرائم رایانه ایکیفری

سه سوال مهم با موضوع سو استفاده در فضای مجازی

⁉️سوال اول؛
‌آیا تهدید به پخش عڪسها و پیامهاے خصوصی جرم خواهد بود؟

🔹 پاسخ:
بر اساس ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی ، صدا ، تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سه سوال مهم با موضوع سو استفاده در فضای مجازی

⁉️سوال دوم؛
آیا میتوان از طریق پرینت پیامک ها به رابطه ی نامشروع پی برد؟

🔹معمولا پیامک به تنهایی برای اثبات رابطه نامشروع کافی نخواهد بود و باید مدارک دیگری نیز داشته باشید.
در هر صورت این به عهده قاضی پرونده می باشد. که ایشان بعد از ورود به این پرونده و درخواست پرینت پیامک ها و تماس ها و همچنین با در اختیار داشتن دیگر مدارک رای خود را اعلام خواهد کرد. در هر صورت نه می توان گفت پیامک غیر شرعی دلیل کافی میباشد و نه می توان گفت بی تاثیر در روند کار دادگاه خواهد بود و این تصمیم قاضی خواهد بود.

⁉️سوال سوم؛

سه سوال مهم با موضوع سو استفاده در فضای مجازی

آیا هک تلگرام توسط همسر یا دیگری جرم و قابل پیگیری است؟

🔹باید خدمتتان عرض کنم که؛هک و نفوذ بر اساس ماده ۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای، جرم بوده و بر اساس قانون با افراد خاطی برخورد می‌شود. بر اساس ماده ۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای، فروش یا انتشار یا در دسترس قراردادن گذرواژه یا هر داده‌ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را بدون رضایت او فراهم می‌کند، مرتکب جرم شده و به حبس از 91روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد و هیچ فرقی بین همسر یا دیگران وجود ندارد.

لینک کوتاه مطلب : https://www.vakilraygan.ir/?p=611

حجت نهاوندی

دانشجوی کارشناسی حقوق قضایی و علاقه مند به تولید محتوا در وب سایت و فعال فضای مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا